Budapeşte Viyana Gezisi

4 günlük bayram tatilinin 2,5 gününde Budapeşte, 1,5 gününde ise Viyana’daydık. Kısacık 4 güne kocamaaan bir tatil sığdırdık:)

BUDAPEŞTE

Yaklaşık 2 yıl öğrenci olarak yaşadığım Budapeşte’ye 7 yıl aradan sonra geçtiğimiz şeker bayramında Erman’la beraber turist olarak gittik:) Herşeyi bıraktığım gibi bulmak beni çok mutlu etti. Küçük ve sevimli bir şehir olan Budapeşte’de hem anıları yadettim hem de turist gözüyle bu şehri bir kere daha keşfetme fırsatı buldum.

Budapeşte ile Viyana arası çok yakın olduğundan, öğrenci ikende çok sık giderdim. Kuralı bozmadım ve yine gittim. Viyana, aristokrasinin şehri, seni de bıraktığım gibi bulmak ,7 yıl önceki anıları yeniden canlandırmak heyecan vericiydi.

Pegasus havayollarının sabah uçağıyla Budapeşte’ye doğru yola çıktık. Malum bayram zamanı olduğu için İstanbul’da havalimanlarındaki yoğunluk ve otopark sıkıntısını önceden hesap ederek havalimanına taksiyle gittik. Yaklaşık 2-2,5 saatlik uçuşun ardından Budapeşte havalimanına vardık.

Budapeşte Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen henüz euro para birimine geçmemiştir. Kendi para birimi olan “forint” kullanıldığı için havalimanında valiz aldığınız bölümde bulunan “Interchange” döviz bürosundan bir miktar para bozdurmanız gerekmektedir. Tatiliniz boyunca harcamayı planladığınız tüm parayı burada bozdurmayın, çok düşük bir kurla bozdukları için zarar etmenizi istemeyiz.

İpucu: Döviz bozdurma konusu çok hassas bir konu. Havalimanında sizi şehir merkezine götürmeye yetecek kadar bozdurmanız yeterli. Şehirde adım başı döviz bürosu var.Dikkat, birçoğu komisyon alıyor ve kimisinde komisyon oranları görülebilir bir yere asılmış değil, tabelasında da yazmıyor. Genelde gişe memurunun oturduğu yerde camın ufak bir bölümüne küçücük yazıyorlar. Aceleyle girdiğinizde dikkatinizi dahi çekmeyebilir. En iyi kur ve komisyonsuz döviz büroları Budapeşte’nin Kızılay meydanı olan “Blaha Lujza Ter”’de bulabilirsiniz.

Şehir Merkezine Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için çeşitli alternatifler mevcut. Türkiye’deki havalimanı transfer servisi olan havataş hizmetine benzeyen bir sistemleri var. Kişi başı 9€ verip bu ulaşım aracını tercih edebilirsiniz. Linkini kopyaladığımız websitesini kullanarak biletinizi önceden de alabilirsiniz.https://www.minibud.hu/en

Daha uygun fiyatlı ulaşım için ise birçok insanın (yerli + turist) tercih ettiği toplu taşım sistemini de kullanabilirsiniz. Alandan çıkar çıkmaz karşınıza çıkacak olan 200E numaralı belediye otobüsüne binip son durakta indikten sonra metroya geçiş yapabilirsiniz. Aktarma yapacağınız Metro durağının adı “Köbanya Kispest” olup, Budapeşte metro sistemi içindeki M3 hattıdır. Konaklayacağınız yerin bulunduğu yerde metro durağı varsa ilk aktarma noktasında ilgili metro hattına geçiş yapabilirsiniz.

200E ve metro hattını (aktarmalar dahil) kullanabilmek için havalimanından çıkmadan bilet almanızı tavsiye ederiz. Bileti 200E otobüs şoföründen de alabilirsiniz, fakat biraz daha pahalı olacaktır. O nedenle valizinizi aldıktan sonra havalimanından çıkmadan Macaristan toplu taşım sistemine ait olan gişeden biletinizi alabilirsiniz. İngilizce konuştukları için iletişim de problem olmayacaktır. Gişe tabelasında “BKK” yazmasına dikkat edinJ BKK’daki görevli size 2 ayrı bilet verecek. Bunlardan bir tanesi otobüs diğer ise metro için. Minik bir hatırlatma, biletlerinizi bilet cihazlarında okutmayı unutmayın.

Konaklama

Budapeşte dünyanın birçok yerinden turist alan bir şehir. Aynı zamanda birçok uluslararası çalışanın da bulunduğu bir şehir. Bu nedenle otelde de kalsanız, oda da kiralasanız çok büyük problem yaşamazsınız çünkü Macarlar ülkelerinde farklı milletlerden insanları ağırlamaya çok alışmışlar.

Konaklama mekanı seçerken, her yazımızda bahsettiğimiz gibi bütçeniz ve tatil sürenizin uzunluğu önem taşıyor. Budapeşte merkezi bir yerde konakladığınızda her yere yürüyerek gidebileceğiniz bir şehir. Genelde rastladığımız, birçok kişi 2-3 günlük tatilerde bu şehri gezmeye gittiği için, yürüyerek yollarda vakit kaybetmemek adına toplu taşım kullanıyorlar. Sizde toplu taşım kullanmaya karar verdiyseniz eğer, şehrin ana görülecek yerlerinin olduğu bölgelerde kalıp çok yüksek gecelik konaklama ücretleri ödemenize gerek yok.

Budapeşte’de aynı İstanbul gibi 2 yakadan oluşuyor: Buda ve Peşte. Gezilecek görülecek yerlerin hemen hemen hepsi Peşt tarafında. O yüzden, her ne kadar Buda tarafındaki konaklama yerleri biraz daha ucuz olsada Peşte tarafında kalmanızı öneririz.

Yukarıdaki haritada sarı ile çevrelenmiş alan gezip görülecek tüm noktaları içine alıyor. Haliyle konaklayacağınız oteli ya da odayı bu bölgeden seçebilirsiniz. Tabi hemen belirtelim; haritada “Szechenyi Lanchid” olarak belirtilmiş turistik adıyla meşhur “Chain Bridge” ‘in 2 ayağında bulunan otellerin hepsi 5 yıldızlı oteller olup lüks konaklama girecektir. Bu bölge en pahalı restoran , cafe ve barların olduğu bölge olduğu için lüks tatil yapmak isteyenler için iyi bir alternatif olabilir.

Özetle, Budapeşte pahalı bir şehir olmadığı için, ortalama bir bütçeyle gidiyorsanız gecelik konaklama fiyatı maksimum 50-100€ arasında olmalıdır. 50€ altına ise bu bölgede bir çok hostel bulmanız da mümkün. Eğer 6-8 ay öncesinden tatilinizi planlarsanız otellerin kampanyalı fiyatlarına bile denk gelebilirsiniz.

Toplu taşıma

Budapeşte metro sistemi 1896 yılında hizmete açılan Avrupa’daki ilk metrodur. Metro haritasından göreceğiniz M1 metro hattı , Andrassyy caddesi üzerinde işler ve toplu taşıma hizmetinin yanısıra şehrin önemli turistik noktalarından bir tanesidir. Aynı zamanda Unesco’nun Dünya Miras listesindedir.

Budapeşte’deki metroların hepsi çok uzun yıllar önce inşa edildiği için eski ve gürültülülerJ Bindiğinizde metrodan çıkan sesler, fren sesi, kapıların açılma kapanma hızı sizi ürkütmesinJ Bir de ufak not: metroya inerken çok hızlı ve dik inen yürüyen merdiven yapmışlar, aman diyim dikkat edin. Özellikle çocuklu gezginlerJ

Budapeşte toplu taşıma araçlarının sık kullanacaksanız 24-48-72 saatlik ya da 7-günlük ulaşım kartlarından satın alabilirsiniz. Güncel fiyatlar için aşağıdaki linki gitmeden kontrol etmenizi öneriyoruz.

http://www.bkk.hu/en/tickets-and-passes/prices/

Gezilecek Görülecek Yerler

 • Buda Castle & Fisherman’s Bastion

Budapeşte kalesi Buda tarafında yer alıyor. Kaleye gitmek için birkaç alternatif yol bulunuyor. Peşte tarafındaysanız Chain Bridge üzerinden yürüyerek geçebilir, bu arada bir kaç güzel fotoğraf karesi yakalayabilirsiniz. Köprüyü geçer geçmez karşınıza teleferik çıkacak. Bu teleferik Avrupa’daki 2. Raylı sistem aracı olup 1870 yılında inşa edilmiştir. 1987 yılından bu yana Unesco Dünya Miras listesindedir.Lakin, kaleye ulaşmak için kullanacağınız en pahalı ulaşım aracıdırJ Tek yön 1200 forint, çift yön 1800 forint civarinda bir ücreti var. 16 numaralı otobüs ise kullanabileceğiniz en ucuz yöntem. Bilirsiniz, en ucuz yöntemler kalabalık ve kargaşanın da olduğu yerlerdir. Eğer, kalabalıkları sevmiyorsanız teleferik opsiyonunu kullanmanızı öneriyoruz. 16 nolu otobüsü kullanmak isteyen gezginler, bu otobüsün durağı hem “Deak Ferenc”meydanından hem de teleferiğin bulunduğu yerdeki otobüs durağından kalkmaktadır.

Buda kalesinde, öncelikle Matthias Kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Malum, kiliselerin belli bir açılış kapanış saati var, öncelikle aradan çıkarsanız iyi olabilir. Sonra insan yetişmek için strese giriyorJ Tatil ve stres yan yana olmuyorJ

1015 yılından bu yana hizmet veriyor bu kilise.Çok eski olduğu için bazen bakıma alınıyor. Öyleki, öğrenci olarak kaldığım 2 yıl boyunca bakımdaydı ve 7 yıl aradan sonra tekrar Budapeşte’ye gittiğimde gezebildim. Erman’ın şansı diyelimJ

Bu kilise Osmanlı Devleti’nin Macaristan’ın Buda tarafına hakim olduğu 150 yıl boyunca cami olarak kullanılmış. Açıkçası, cami ve Osmanlı’ya ait çok kalıntı göremeyeceksiniz. Çünkü 1686 yılında Osmanlı Macaristan’dan geri çekildikten sonra kilise Barok sitili ile yeniden inşa edilmiş.Burası aynı zamanda Fisherman’s Bastion adı verilen yer olduğu için bölgedeki güzel kafelerde oturup, keyif kahvesi içebilir, Tuna nehri manzarasını izleyebilirsiniz.

Fisherman’s Bastion’un panaromik Budapeşte manzarası daha çok ilgi çekici olsada kısaca tarihi öneminden de bahsedelim. Neo Roman tarzında 1895-1902 yılları arasında inşa edilmiştir. 7 kubbesi bulunan yapının her kubbesi 895 yılında hakimiyeti sağlayan 7 lidere ithaf edilmiştir.

Buda kalesi sokaklarında yürüken karşınıza çıkan Başkanlık konutunu gezebilirsiniz. Yılın belli dönemlerinde belli bir bölümü ziyarete açılıyor. Neoklasik mimariyle sahip bu bina 200 yıldır Macaristan’da devlet erkanın başkanının kişisel konaklama ve çalışma binası olarak kullanılıyor.Bina, orjinalde 1803-1806 yılları arasında ünlü aristokrat Sandor ailesi tarafından yaptırılmıştır.

Sanat ve tarih koleksiyonu müzesi gezmeyi seven gezginler ise kale içerisinde yer alan Budapeşte Tarih müzesi ve Ulusal Galeri’yi ziyaret edebilirler.

Budapeşte gezi tarihinize göre Buda kalesinde düzenlenen festivallere denk gelme şansınız bulunuyor. Festival tarihleri için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://budacastlebudapest.com/category/buda-castle-festivals/

Unutmadan not edelim; 20 Ağustos Macaristan’ın ulusal bayramı olduğu için yaklaşık 40-45 dakika süren hava fişek gösterisi oluyor.

 • Chain Bridge

Tuna nehrinin iki yakasını bağlayan Avrupa’daki 2. Köprü, Budapeşte’de nehrin 2 yakasını bağlayan ilk beton köprü olma özelliğini taşıyor. 18. yy’da imparator Istvan Szechenyi tarafından yapılması emredilmiş olan köprü, o dönemin Viyana’lı baronlarından Gyorgy Sina tarafından finanse edilmiş, İskoçyalı Adam Clark adlı mühendis tarafından inşa edilmiştir. Köprü, ilk defa 1839 yılında hizmete açılmıştır. 2. Dünya savaşında harabeye dönmüş olsada savaş sonrası tekrar inşa edilerek 1949 yılında yeniden hizmete açılmıştır.

Köprünün daracık yolunda yürüyen , spor yapan fotoğraf çeken birçok insan var. Çok renkli ve hareketli. Fotoğraf çekimi için mutlaka buraya uğramalısınız.

 • Andrassy Caddesi

Lüks ve moda caddesi. Yüzyıllık binalar ve uzun ağaçların gölgesindeki bu cadde Budapeşte’nin aristokrat yüzü diyebiliriz. 7 yıl önce bu caddede evi olan bir Macar arkadaşımın ailesinin misafiri olmuştuk. Bu caddenin ve binalarının dili olsa konuşsa öyle tarihi anıları varki.. Arkadaşımın ailesininde ilginç bir öyküsü var, şöyleki..

“Çok yıllar önce, Macaristan Rus hakimiyetine girip komunizm ile yönetilmeye başlandığında şehir ve yaşam düzeni yeniden yapılandırılmış. Komunizmin getirdiği yeni şehir kuralları gereği her birey kendisi çin hesaplanan metrekareden fazlasını işgal edemiyor, yani 2 kişi 150 metrekare evde yaşıyamıyormuş. O yıllarda Andrassy caddesi üzerinde misafir olduğumuz bu evde tek başına yaşlı bir teyze yaşıyormuş. Devlet, evin tek başına bir kadın için çok büyük olduğuna karar vermiş, arkadaşımın ailesi ile bu teyzenin evini değiştirmiş. Tabiki bu değişimler kişibaşı metrekare hesabına göre yapılıyormuş. Arkadaşımın ailesinin geldiği evin durumu içler acısı olunca üzülmüşler ve devletten özel izin alarak evin asıl sahibi olan bu yaşlı teyzeyi yanlarına almışlar. Böylece yaşlı teyze büyük evinde geniş bir aileye de sahip olmuş. Aradan yıllar geçip, Rus’lar geri çekilince komunizm rejimi düşmüş. Biliyorsunuz komunizm rejiminde herşey devletin. E hal böyle olunca kimse oturduğu evin sahibi olmayınca insanları gelecek korkusu sarmaya başlamış normal olarak. Hızlı davranan kişiler devlete başvurarak oturdukları yerin tapusunu almışlar. Ve benim arkadaşımın ailesi de o yaşlı teyzenin biricik kıymetli evini bu sayede korumuş ve sahiplenmişler..”

İnsan, tarih ve hikayelerle dolu yerlerde kaldığında manen garip bir huzur ve tatmin duyuyor. Yaşanmışlıklar, birinci dereceden yaşayan kişilerden dinlenince hele daha bir etkileyici oluyor..

Bu yüzden size önerimiz, Andrassy caddesi üzerinde yürürken yalnızca lüks mağazalara değil, binaların dışındaki tarihe de bakmanızı sessizliklerine de kulak vermenizi öneriyoruz.Caddeye ulaşımınızı M1 metro hattını kullanarak yapabilirsiniz.

 • Kahramanlar Meydanı

Andrassy caddesinin sonunda yer alan bu meydana M1 metrosunun “Hösök Tere” durağında inere ulaşabilirsiniz. Meydanın ortasında bulunan heykel başmelek Gabriel kutsal tacı ve haç’ı tutmaktadır. Başmeleğin 2 yanında bulunan heykeller ise 895 yılında hakimiyeti sağlayan 7 lideri ve Macaristan tarihinde önem arzeden diğer liderleri temsil etmektedir.

 • Vaci Utca (Vaci Caddesi)

İstanbul İstiklal caddesinin bir benzeri ama çok küçüğüJ Kalabalık oranı mukayase dahi edilmez. Ancak çok sevimli keyifli bir caddedir. Caddenin sonunda karşınıza çıkan Vörösmarty meydanında bulunan Hard Rock Cafe’de yemek yiyebilir, akşamüstü birşeyler içebilirsiniz. Hard Rock cafe’nin tam çaprazında Gerbaud Otel, cafe ve restoranı bulunur. Gerbaud, 19.yy’da Budapeşte’de başlayan cafe kültürünün en belirgin temsilcisi olmuştur. Lüks bir cafe olan Gerbaud, zamanında Habsburg ailesini, Sissy ve birçok imparator ve imparatoriçeyi ağırlamıştır. Komunizm döneminde devlet himayesine geçen cafe 1984 yılında Gerbaud ailesi tarafından tekrar satın alınmıştır.

 • Margit Sziget (Margit Adası)

Budapeşte’de sakin ve huzurlu bir tatil yapmak istiyorsanız adada kalabilirsiniz. Ormanın içerisinde kurulmuş çok şık ve nezih oteller mevcut, hem de uygun fiyatlı. Adaya 4 ve 6 numaralı tramwayları kullanarak gidebilirsiniz. Adanın girişinde “Margit Hid” durağında inebilirsiniz.

Yeme- İçme

Macarların kendilerine has mutfak kültürleri var. En ünlüsü gulaş çorbasını mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Dana/ Sığır etinden yapılan bu çorba Türk mutfağındaki çorbalardan farklı. Türk mutfağına özgü bir yemek olsaydı muhtemelen Çorbalar kategorisinde sınıflandırmazdık, çünkü iri et parçaları, patates ve havuç içeriyor. Ortalama 5-9€ arasında tüm restoranlarda servis ediliyor. Tuna nehri kıyısında, Vörösmarty meydanı civarındaki restoranlar en pahalı ve şık olanlarıdır.

Lezzet konusuna gelince, gulaş çorbasının kötü olduğu bir yere hiç denk gelmedim. En kötü malzemeden çalıyorlar. Bu nedenle iyi bir restoranda hakkını vererek yemenizi öneririz.

Sokak yemekleri arasında en meşhur olanı “Langos”. Langos, Türk’lerdeki pişinin aynısı, biraz daha iri. Üzerine çeşitli soslar, peynir , salam..vb gibi aperatifler koyarak çeşitlendirebilirsiniz.

Herkesin bildiği, yakın tarihte Türkiye’ninde ihraç ettiği Angus eti popüler. 10-20€ arası değişen fiyatlarla lezzetli bir et yiyebilirsiniz. Porsiyonlar büyük geldiği için, biz genellikle yanına aperatif birşeyler daha alıp bölüşüyoruz. Böylelikle, gurme misali aynı anda birçok lezzeti tatmış oluyoruz.

Gece Hayatı

Budapeşte’nin çok renkli bir gece hayatı var. Hatta bu şehir gündüz değil gece yaşıyor diyebilirim. Tatilinizde gündüz kendiniz çok yormayın, enerjinizi akşama da saklamanızı öneririz. Nitekim değişik tarzda bar ve club’ler mevcut.

 • Szimpla Kert: En çok bilinen ve turistik olanıdır. M2 metro hattının “Astoria” durağında inin, nehri arkanıza alın ve Rakoczi caddesinden yürüyün.Kazinczy sokağından sapın 200metre sonra karşınızdaJ Burger’leri ile ünlü olan bu mekan gece gündüz kalabalıktır. Restoran akşam 17:00’den sonra açılır, self servis çalışır. Gece ise DJ performansı ile club ortamına dönüşür. http://www.szimpla.hu/
 • Corvin Teto: Corvin teras bar olarak en ünlüsüdür. Budapeşte’de çalışan farklı milletlerden de insanlarla karşılaşmanız mümkün. Dans edebileceğiniz şık bir mekan. https://corvinteto.hu/
 • Termal Partiler: Bu club versiyonunu ilk defa Budapeşte’de denk geldik. Bildiğimiz termal havuzlar gece club’e dönüşüyorJ Yaklaşık 50€ gibi bir giriş ücreti var. En ünlüsü Szechenyi. Eğer gece hayatına meraklı bir gezginseniz bu deneyimi yaşamalısınız. Parti tarihleri için gitmeden linke gözatmanızı öneririz. http://szechenyispabaths.com/budapest-bath-party-dates/

 

VİYANA

Budapeşte’ye gidilipte Viyana’ya uğramamak olmaz. Günübirlik bile gidilebilir. O yüzden tatil rotasına Budapeşte’yi almış olan sevgili gezginler Viyana’yı eklemeyi unutmayınJ

Viyana’ya otobüs ya da trenle gidebilirsiniz. Budapeşte-Viyana treni hızlı tren olmadığı ve bize fiyat-zaman avantajı sağlamadığı için otobüsle gitmeyi tercih ettik. “Flixbus” adlı otobüs firmasını kullandık. Günün birçok saatinde seferleri mevcut. Üstelik websayfalarında Türkçe dil opsiyonu da mevcutJ Link: https://tr.flixbus.com/

Toplu Taşıma

Viyana Erdberg otobüs terminalinde otobüsten indik. Terminalin hemen karşısında metro durağı var (U3 metro hattı). Metro katına sadece asansörle iniş yapabiliyorsunuz. Metro durağının adı Erdberg. Viyana’daki konaklama boyunca 1-2-3 günlük ulaşım kartı satın alabilirsiniz. 24/48/72 saatlik kartlar mevcut. Güncel fiyatlar için linke gitmeden gözatabilirsiniz. http://homepage.univie.ac.at/horst.prillinger/ubahn/english/fares.html

Metro haritasını indirmek için link

https://www.vienna-unwrapped.com/wp-content/uploads/2016/04/Metromap_Vienna_2014.pdf

Konaklama

Biz tatilimizin kısa bir bölümünü Viyana’ya ayırdığımız için merkeze yakın bir lokasyonda kalmayı tercih ettik. 3-4 ay öncesinden de otel rezervasyonlarını yaptığımız için otel fiyatı baya uyguna geldi. Viyana, Avrupa’nın doğu bloğunda yer almasına rağmen, gelir seviyesi ve kalkınma potansiyeli sebebiyle 1.sınıf Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Bu nedenle de pahalı. Size tavsiyemiz, konaklamayı son dakika ayarlamamaya çalışmanız. Karls Platz’da Motel One’da konakladık. Ortalama seviyede bir otel ama temiz ve kaliteli. Tavsiye ederiz.

Gezilecek Görülecek Yerler

 • Schönbrunn Palace: 1569 yılında inşa edilen saray, o dönemlerde ünlü Habsburg ailesinin yazlığıymış.Osmanlı Devleti’nin Avusturya’daki hükümranlığı sona erince 1695-1713 tarihinde yeniden inşa edilen sarayın mimari yapısı, İmparatoriçe Maria Theresa’nın emriyle değiştirilmiştir. Sarayın içini gezmek mümkün, sarayaın tamamını ya da sadece belirli bölümlerini gezebilirsiniz, ücret gezmek istediğiniz türe göre değişiyor. Güncel fiyatlar için linki kullanabilirsiniz. https://www.schoenbrunn.at/en/our-tickets-and-prices/all-tickets-prices/ Saraya toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz. En rahat ulaşım metro ile oluyor. U3 metro hattını kullanarak Schönbrunn durağında inebilirsiniz.

 • St Stephan’s Cathedral: Gotik mimari ile inşa edilen kilise 12.yy’de ilk olarak açılmış. Avrupa’daki birçok yapıda olduğu gibi bu katedralde 2. Dünya savaşındaki bombardımanlardan harabeye dönmüş. Sonrasında yıkılan kısımları yeniden inşa edilmiş. Katedral Viyana’nın merkezinde bulunuyor. U1 metro hattının Stephanplatz durağında inerseniz katedralin karşısından çıkmış olursunuz.

 • Imperial Palace-Hofburg: Imparatorluk sarayıdır. Günümüzde de halen başbakanlık daireleri,uluslararası kongre merkezi, ispanyol binicilik okulunu bünyesinde bulundurmaktadır. Saray görkemli yapısı ile hemen dikkatinizi çekecektir. Stephan’s katedralini arkanıza alıp dümdüz yürüyün, yolun sonundan sola dönüp yürüdüğünüzde sarayın arka cephesi karşınıza çıkacaktır. Yürürken yolda bir yandan da hediyelik eşya alışverişinizi yapabilir, birçok mağazaya da göz atabilirsiniz. Sarayın ön bahçesi fazlasıyla görkemli ve büyük. Sarayın ön bahçesindeki kapıdan çıktığınızda karşınıza Museum quartier çıkıyor.
 • Museum Quarter: Inanması zor ama ilk inşa edildiğinde imparator’un atlarının barındırıldığı yermişJ! Ahır yaniJ Şuan müze olarak kullanılıyor. Dönüşüm muazzam değil mi? Tüm müzeleri gezmek istediğinizde yaklaşık 1 gününüzü harcayacağınız bu yerde hem ruhunuzun sanatsal yanı beslenecek hem de eğlence. Çünkü Müzelerin ortasında kalan meydanda çok güzel kafeler yer alıyor. Hem gece hem gündüz ayrı güzel. Gündüz müze gezmek için geldiğimiz bu mekana akşamda 1-2 kadeh birşeyler içmek ve Viyana’lıların çok takıldığı bir mekanda bizde Viyana’lı gibi takıldık. Museum Quarter’dan çıktığınızda Burgring caddesinde olacaksınız. Gezeceğiniz diğer tüm katedral ve yerler bu cadde üzerinde konumlanıyor. O nedenle, eğer toplu taşıma kartınız var yol boyunca giden tramvayları kullanabilirsiniz.

 

 • Opera: Bildiğiniz gibi klasik muziğin başkenti Viyana. Viyana’ya kadar gelmişken opera dinlemeden dönmek olmaz derseniz buyrun aşağıdaki linkten opera program ve ücretlerini size sunuyoruz. Unutmadan belirtelim, bu ülkede sanat ve sanatçı değerli olduğu için bu programları ucuza bulma şansınız çok zayıf. Klasik muzik meraklısı olan gezginlere de güzel haber, Fazıl Say sık sık Viyana Operasında konser veriyor. Umarım denk gelir, bu muzik şölenine tanık olabilirsiniz. Fazıl Say konser vereceği tarihleri facebook sayfasında önceden belirtiyor, bizden söylemesi) https://www.viennaconcerts.com/opera
 • Belvedere: Prens Eugen tarafından inşa ettirilen saray, yine Prens Eugen’in adını taşıyan cadde üzerinde bulunmaktadır. Karls platz’dan 10 numaralı tramwaya bindiğinizde sarayın önünde inersiniz.Çok güzel bahçesi olan bu saray’da sabah ziyaret ederseniz koşu için gelmiş birçok Viyana’lı ile karşılaşmanız mümkün:)

 

Yeme- İçme

Eh, Viyana deyince akla ilk gelen yemek “Schinitzel” oluyor. Size tavsiyemiz, bu yemeği gerçekten iyi ir restoranda yiyin yoksa Türkiye’deki schinitzel’i mumla arar hale gelebilirsiniz. En popüler adres olarak verilen FiglMüller, Viyana’da çok uzun yıllar bu işi yapan bir restoran. Ancak domuz eti yemeyiz derseniz Sığır etinden yapılmış schinitzel’e yaklaşık 20€ ödemeniz gerekiyor. Kendi ziyaretimizde Viyanalı gibi yaşadığımız için, “Gasthaus Ubl” adlı restoranda schinitzelimizi yedik.Viyana’nın meşhur gasthaus kültürünü yaşatmaya çalışan nadir mekanlardan biridir, şiddetle tavsiye edilir. Yeri, biraz ara sokaktada olsa kolayca bulunabiliyor. Paulanergasse’de köşe başında bulunuyor. Şimdiden afiyet olsun:)

Havalimanı Ulaşım

Ulaşım için 2-3 farklı alternatif bulunuyor. Birincisi ve en pahalı olan CAT trenine U3 metro hattının Landstrasse durağından biniliyor. Express bir tren olup 15-20dk içinde havalimanına varıyorsunuz. Kişibaşı ücret 12€. Diğer alternatif ise Erdberg otobüs terminalinden kalkan otobüsler. Çok sık olmadığı için saatleri uymayabilir, gitmeden kontrol etmenizi öneririz. Kişibaşı ücret 7€. En ucuz ve kabul edilebilir ulaşım ise S7 treni. Yine U3 metro hattının landstrasse durağından bu trene aktarma yapabilirsiniz. Yaklaşık 40-45 dakika içinde havalimanına varabiliyorsunuz.Kişibaşı ücret 3,90€. Biz sonuncusu olan S7 treni opsiyonunu kullandık.Çok acelemiz olmadığı için, bu sevimli banliyo trenine binip sağımıza solumuza bakarak havalimanına vardık. Trenlerin hepsi havalimanın içinde duruyor. İndiğinizde karşınıza çıkan “Uçuş Bilgileri” panosundan uçuşunuzun hangi terminalde olduğunu öğrendikten sonra havalimanı içinde kaybolmadan uçuşunuzun olduğu kapıya gidebilirsiniz.

Son notumuzda alışveriş seven gezginlere olsunJ Havalimanında tax free işlemi yapacaksanız 2 yöntem bulunuyor:1) Tax free uygulanan ürün el bagajınızda ise 2) Tax free uygulanan ürün alt bagajınızda ise. Her iki opsiyon için öncelikle check-in yaptırmanız gerekiyor. Sonrasında ise; 1. Opsiyon için pasaport kontrolden geçiyorsunuz.Geçer geçmez karşınıza taxfree gişeleri çıkıyor ve işleminizi hızlıca hallediyorsunuz. 2. Opsiyon için ise checkin yaptırdıktan sonra ana terminal binasında en sağ köşede bulunan gişe tax free gişesi. İşleminizi buradan rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

 

Şimdiden iyi gezmelerJ

Ne dersiniz, sizcede gezmek keyifli değilmi ama:)